E-umění
E-umění
E-umění
Login:
Heslo:
  Pamatovat heslo
 
   
REGISTRACE  | NOVINKY | UŽIVATELÉ | REDAKCE | PARTNEŘI
Raduň
« Novější Dílo má oblíbeno 0 uživatelů  

 

 

Raduň

Nahlásit nevhodné dílo | Otevřít na samostatné stránce
FOTOGRAFIE - kategorie: Krajina  Černobílá fotografie  Analog/Scan   Hodnocení: 0.00

Black Autor: Black
Vloženo: 30.06.2012 17:09
Shlédnuto: 2415x

Zobrazit galerii autora

Popis fotografie, technika:

Zenza Bronica ETRs, Fomapan 100,

Komentáře a hodnocení mohou vkládat jen registrovaní uživatelé! Fotografové.info - adresář fotografů www.studiove-blesky.cz

 
Hodnocení a komentáře

 

Bez fotografie

MiraRoubinek | 11.07.2012 22:00

Dobrý den, jak jsem si přečetl vliv Schwarzschildova jevu, docela koukám, většinou je to tak u delších expozic navíc 1/3 až 1/2 původní doby expozice. No překvápko....

 

Bez fotografie

MiraRoubinek | 02.07.2012 08:05

Dobrý den, omlouvám se, přehlédl jsem, že se jedná o naskanovaný analog. Jaké máte zkušenosti se Schwarzschildem u tohoto filmu?? Vliv od jedné vteřiny... hm... to je vskutku docela výrazné. Nosíte tabulky?? Tady kresbu ze středoformátu nelze posuzovat ani si jí nějakvychutnat - 8 bitový jpeg vyprodukuje jen 256 odstínů šedé... někde jsem již psal, že takové věci si můžeme vychutnat jen na výstavě, velký formát, hezky nasvícené... je to jeden z důvodů proč digitální černobílá fotka bude ještě dlouho zaostávat za filmem.... Mohl bymi napsat kolega Unni jakémá i on zkušenosti se Schwarzschildovým jevem u Ilfordu?? Díky a přeji hezký den.

Black | 02.07.2012 10:33

Dobré ráno, máte pravdu v tom, že na papíře ta fotka vypadá trochu jinak. A to ještě není zvětšena na nějakém kvalitním barytovaném papíru, ale jen na Fomaspeed variant. Co se mých zkušeností s Fomapanem týká tak asi tolik : Tento Film používám vlastně v drtivé většině případů pro svitek a donedávna i pro kino. Původně to bylo pro jeho cenovou dostupnost a později proto, že jsem přišel na to, že když budu přeskakovat z filmu na film nikdy nedokážu odhadnout co z toho vyleze. Protože si filmy i sám vyvolávám byl jsem stále ve stádiu zkoušení a hledání. Tak jsem se na to vykašlal a zůstal jsem u jedné značky a postupně se mi ukládají poznatky z jeho zpracování, které mohu využívat. Například nějakou dobu mi trvalo, než jsem přišel na to, že budu - li exponovat u Fomapanu 100 na ISO 50 a vyvolávat na 100 bude to asi tak zhruba odpovídat tomu co bych si představoval. Samozřejmě to neplatí úplně vždy. Ten Schwarzschild je u tohoto fomapanu udávaný takto : Při naměřené expozice 1 vteřina se prodlužuje 2x expoziční doba, nebo snižuje clonové číslo o -1, při 10 vteřinách se prodlužuje expozice 8 x , nebo snižuje clonové číslo o -3 a u 100 vteřin je to už 16x nebo -4 clony. To znamená , že už při jedné vteřině musíte zdvojnásobit dobu expozice a to je celkem významný faktor exponometrie. Samozřejmě pružnost toho filmu je poměrně velká a pokud s tímto jejve nepočítáte pořád ještě dává pro potřeby běžného smrtelníka fotícího do rodinného alba celkem koukatelný výsledek. Dělám to tak i já. Ale v některých případech se vyplatí k němu přihlédnout. Uf to jsem se nějak rozkecal. Toš snad to takto bude stačit.

 

Bez fotografie

MiraRoubinek | 01.07.2012 16:40

Dobrý den, další zajímavá debata, hned se rád připojím. Umístil jste vodopád do blízkosti, nebo přímo do zlatého řezu a navíc je oproti okolí světlý, tj. pohled na něj spíše než doklouzá, tak okamžitě padne. Jistě, delší čas by pohyb vody rozmázl, polarizační filr odstranil většinu odlesků, ale beru to tak, že jste nic takového u sebe neměl, což se stává i mne. Taktéž bych si nelámal hlavu se Schwarzschildovým jevem, neboť ten je vázán na film, navíc se týká pouze extrémně krátkých expozicí nebo naopak velmi dlouhých (například noční fotografie s dobou expozice bratru 30 minut). Pár vteřin na rozmazání vody by vliv Schwarzschilda i na filmu byl malý a chyba v expozici nikterak dramatická. U digitálu hrají spíše roli vlivy jako temný proud či vyčítací šum a řada dalších, mající původ nikoliv v citlivosti filmu jako Schwarzschild (a tedy v chemii), ale většinou v kvantové fyzice. Mne fotka přijde celkem dobrá, souhlasím však samozřejmě s kolegou,že všechny uvedené pomůcky by ji dále posunuly. Co mne by spíše odrazovalo od této scény je to, že se nejdná ani tak o vodopád, jako spíše o lidmi vytvořený splav. Nicméně se mi ta fotka celkem líbí.

Black | 01.07.2012 17:37

Děkuji za popchvalu. Zcela jistě potěší, byť by nebyla tak úplně zasloužená :-) Jen bych si dovolil upřesnit malou nesrovnalost. Nefotím digitálem ale středoformátovou kamerou. A Schwarzschildův jev se u Fomapanu projevuje poměrně výrazně už od expozičního času od 1 vteřiny nahoru.

unni | 01.07.2012 18:26

Středoformát...? Omlouvám se,ale nepřipadá mi to tak.Roky a roky jsem fotil středoformátem, je fakt,že ne na Fomapan, ale na Ilford a kresba na fotce mi nepříjde jako středoformátem...možná to bude digitalizací fotografie.

 

unni

unni | 30.06.2012 22:20

A v každém případě jsem rád, že někdo další pořád ještě věří v krásu BW.Jen tak dál:)

 

unni

unni | 30.06.2012 22:18

No já teda nevím, ale tahle fotka mi nic neříká. Není na té fotce nic, co by diváka táhlo na určité místo na ni. Rozmazat vodu....vím, je to už běžné,ale posune to fotku někam někam do kreativity, ne jen zmáčknout spoušť...možná i zelený filtr, polarizák...Já vím, je toho moc, ale jestli chce člověk "fotit" a né jen mačkat spoušť, musí si se scénou pohrát a někam ji "popostrčit". (Můj názor, který nikomu nevnucuji)

Black | 30.06.2012 22:39

Tož středním bodem má být vodopádek. Tak jak jsem ho umístil,mi připadlo,že k němu pohled doklouzá. Pokud to nefunguje, máš pravdu. Je to špatná fotka.

unni | 01.07.2012 09:01

Ano, ale měl by něčím zaujmout. Zatím není ničím zvláštní, možná trochu přeexponovaný...nezlob se,jen Ti chci poradit.Příště použij stativ a prodluž expoz.dobu třeba několik vteřin a vodopádek bude hned zajímavější, stejně tak i voda mimo něj. Kdyby byl větší vítr, tak by to bylo taky zajímavé...rostliny rozostřené,voda taky, jen kameny a silné kmeny stromů ostré.....třeba.

Black | 01.07.2012 12:05

No díky za náměty. Minimálně poslouží k zamyšlení, i když já bych třeba čekal právě až se vítr utiší. No 100 lidí 100 názorů. S vodou ano, trošku ještě mohla být protaženější, i když není zas tak úplně zmrazená. Při delším expozičním čase je ale nutno počítat se Schwarzschildovým jevem a zas tak dobrý, abych to spočítal z hlavy nejsem.Protože to nebylo plánované focení, tak jsem s sebou mimo foťáku " pro strýčka příhodu ů nic neměl. Ani stativ ani ty tabulky. Jen mi přišlo líto takové místo minout úplně bez povšimnutí. Ale podstatné, je, jak jste již zmínil, že fotka nezaujala, vše ostatní je čirá akademická debata :-)

unni | 01.07.2012 13:38

No právě, všichni by čekali, až vítr ustane....chyba.Čím silnější vítr,tím větší drama:) Stejně tak se portréty fotily u hladkého,čistého,rozostřeného pozadí a přišel Saudek s "ošklivou" zdí.....Často se chodí fotit za krásného počasí a právě když je nečas,tak jsou krásné snímky,nevšední,zajímavé....S tím Sch...jevem si netřeba dělat starosti,nikdy jsem nic nepřepočítával ani u filmu a ani u digi.Tabulky je třeba hodit za hlavu a fotit srdcem a hlavou:)

 

Black

Black | 30.06.2012 17:12

Dobrý den všem. Jsem zde nový a tak si tímto dovoluji se představit. Hezký den přeji.

flashg | 30.06.2012 21:01

Zdravim. Jsem zvedavej, co bude nasledovat. Predevsim ta Bronica by mohla byt zajimava.

     

 

 

Eumeni  
HOME | FOTOGRAFIE | VÝTVARNÉ UMĚNÍ | BLOG | KULTURNÍ PROGRAM | REGISTRACE | UŽIVATELÉ | REDAKCE | PARTNEŘI created by WEB-STUDIO
   
www.europeanarts.cz
Home Fotografie Výtvarné umění Blogy Kulturní program