E-umění
E-umění
E-umění
Login:
Heslo:
  Pamatovat heslo
 
   
REGISTRACE  | NOVINKY | UŽIVATELÉ | REDAKCE | PARTNEŘI
« Další

Premiérové uvedení filmu Kráska v nesnázích v USA

Premiérové uvedení filmu Kráska v nesnázích v USA Prakticky náhodou jsem zjistil, že má tento týden V USA kromě nového Hulka a nového horroru The Happening také limitovanou premiéru dva roky starý film Jana Hřebejka Kráska v nesnázích a proto mě zajímá, jak se k tomuto filmu postaví nečeské publikum.


V pátek třináctého má v USA premiéru film Jana Hřebejka podle scénáře Petra Jarchovského Kráska v nesnázích (Beauty in Trouble). Pro ty kdo film neznají připojuji k textu svou dobovou recenzi.

Marcela (Anna Geislerová) má vytopený byt po povodních a dvě děti včetně astmatického syna. Její muž (Roman Luknár) se navíc živí zlodějnami aut v jejich domovském Karlíně, kde využívá pomoci i několika lehce nablblých spolupracovníků. Evžen (Josef Abrhám) přijíždí z Toskánska do Prahy, aby si jednou provždy vyřešil minulost a to nejen kvůli tomu, že tam má vlastní dům. Díky zvláštní náhodě se ti dva potkají.
Film jehož námět staví na osudovém rozhodnutí mladé ženy mezi starým a hodným kozlem a mladým a rozpolceným hřebcem, navazuje na vyprávěcí schéma předchozího režisérova filmu Horem, pádem. Zatímco však ve zmíněném filmu režisér předhodil pro řadu diváků nestravitelnou verzi otřesného žití v Česku je jeho Kráska v nesnázích přeci jenom skutečným filmem s mnoha přesnými podněty z lidského života. Diváky velmi potěší Josef Abrhám, troufám si říci, že v životní filmové roli, zajímavý Roman Luknár nebo Jiří Schmitzer v roli člověka, kterého alespoň podle některých recenzí Česká republika ve své vlasti prostě nemá. Kráska v nesnázích je dobrý film.

Film obdržel při výročních cenách Český lev tři ocenění za herecké výkony Anny Geislerové, Jiřího Schmitzera a Jany Brejchové. Film vidělo v tuzemských kinech přes
300 000 diváků (na české poměry úctyhodné číslo), což bohužel ani zdaleka nepokrylo výrobní náklady. Film provázely nadšené zvěsti o filmové události roku z MFF v Karlových Varech, kde byl film nominován na hlavní cenu, ale kritický ohlas v médiích při premiéře byl o poznání chladnější.

Do USA se tedy film dostává s téměř dvouletým zpožděním, což ale na evropský film není žádná zvláštnost a hovoří se o něm jako o dalším filmu úspěšného tandemu Hřebejk – Jarchovský, po na Oskara nominovaném filmu Musíme si pomáhat (Divided We Fall - 2000). Pro připomenutí film Kráska v nesnázích byl vyrobena v koprodukci Ondřeje Trojana (T.H.A.) a České Televize stejně jako v Americe uvedené Želary, Horem pádem a výše zmíněné válečné drama Musíme si pomáhat. V prestižním filmovém periodiku Variety má Kráska v nesnázích skutečně grandiózní přídomek: ,,masterful multicharacter drama“ a dále autor recenze Eddie Cockrell vyzdvihuje dobré zápletky a zajímavou kameru Jana Malíře. Na serveru rottentomatoes je na tom zatím Kráska v nesnázích v poměru čtyři shnilá proti třem čerstvým rajčatům a na největším filmovém serveru na světě imdb.com si Kráska drží velice slušné hodnocení 7/10.
Tento pátek bude film uveden v limitovaném počtu kopií v New Yorku a uvidíme, jak se mu povede. Nezávislé filmové servery film hodnotí vesměs velice kladně a nabízí ho jako alternativu k dvěma masivním premiérám tohoto týdne a to další comicsové adaptace od Marvelu Incredible Hulk s Edwardem Nortonem a Liv Tyler a prvnímu nepřístupnému horroru M. N. Shyamalana (Šestý smysl, Vesnice) The Happening s Markem Wahlbergem. Kráska v nesnázích je tak nezávislou alternativou a jsem docela zvědav, co řeknou novináři až zjistí, že hlavní písní filmu o kterém si většina novinářů myslí, že vznikl letos je oskarový cajdák Falling Slowly Glena Hansarda a Markéty Irglové. Myslím, že je zatraceně dobře že se další náš český film dostal do světa a byl dobře přijat.

Předchozí »
BLOG - kategorie: Aktuálně  Kultura  Film   Hodnocení: 0.00

ondra slanina Autor: ondra slanina
Vloženo: 12.06.2008 01:19
Shlédnuto: 2379x

Zobrazit všechny blogy autora

 

Hodnotit a vkládat komentář mohou jen registrovaní uživatelé
Hodnocení a komentáře

 

machal

machal | 30.06.2008 00:07

film jsem viděl - škoda že u mě nezabodoval,konec takový nemastný neslaný,prostě na "musíme si pomáhat" to nemá :-(

     

 

 

Eumeni  
HOME | FOTOGRAFIE | VÝTVARNÉ UMĚNÍ | BLOG | KULTURNÍ PROGRAM | REGISTRACE | UŽIVATELÉ | REDAKCE | PARTNEŘI created by WEB-STUDIO
   
www.europeanarts.cz
Home Fotografie Výtvarné umění Blogy Kulturní program