E-umění
E-umění
E-umění
Login:
Heslo:
  Pamatovat heslo
 
   
REGISTRACE  | NOVINKY | UŽIVATELÉ | REDAKCE | PARTNEŘI
« Další

Ordinérní muž Robert Redford

Ordinérní muž Robert Redford Existuje jen velmi málo filmařů, kteří dovedli změnit podobu kinematografie jako právě on. Skvělý herec, výborný režisér a zakladatel festivalu Sundance.


Neznám mnoho lidí, kterým by vadil, za to znám dost lidí, kterým jsou jeho filmy, postoje a hlavně on sám, docela dost sympatické. Robert Redford (čte se Roubrt Redfrd) se narodil 18. srpna 1937 v Santa Monice v Kalifornii. Narodil se účetnímu naftařské společnosti a na univerzitu v Coloradu se dostal díky stipendiu za skvělé výsledky v baseballu. Po roce se však na školu vykašlal a šel pracovat na naftová pole a za uspořené peníze procestoval Evropu, kde se rozhodl, že se stane malířem. Po návratu do USA začal studovat malířství a jen tak návdavkem se zapsal na Americkou akademii dramatického umění, kde si ze zábavy vyzkoušel herectví. Ve 22 letech debutoval na Broadway v epizodní roli a v roce 1963 slavil průlomovou roli v romantické komedii Bosé nohy v parku, kterou pak hollywoodští producenti při filmové adaptaci nabídli i jemu jako divadelnímu představiteli.

Pohledná tvář, dobré herecké schopnosti, kterým však dosud nikdo nedal šanci vyniknout se však staly jeho hlavní zbraní, když se hledal parťák k Paulu Newmanovi do westernové komedie Butch Cassidy a Sundance Kid. Diváci stáli fronty a Redford se stal žhavým zbožím. Stejná sestava se pak postarala i o další trhák oskarový hit Podraz. V 70. letech se stal Redford hercem, jehož osud má četné analogie s dnešním Bradem Pittem, ostatně jejich osudy se také velmi výrazně protnuly, ale o tom později. Střídal lehčí žánry se zajímavými filmy a brzy se stal dvorním hercem nejlepších činných režisérů té doby, George Roy Hilla, Alana J. Pakuly a hlavně Sydney Pollacka. Díky pověsti spolehlivého komerčního tahouna se dopracoval k zajímavým honorářům.

Právě s posledně jmenovaným natočil skvělý špionážní thriller Tři dny Kondora, který se stal inspiračním zdrojem pro všechny vážně míněné filmy o tajných službách. Mladý analytik tajné služby náhodou přežije vražedný útok na konspirační dům tajné služby a musí zjistit, která mocenská skupina by ho chtěla zabít a proč dříve, než se jim to povede. Mezi nejlepší filmy té epochy patří i novinářské drama Všichni prezidentovi muži, kde hráli s Dustinem Hoffmanem a které pojednávalo o reportérech Washington Post, kteří se dostali na stopu aféry Watergate. Jason Robards v tomto snímku ztvárnil roli Bena Bradleyho a skutečný Bradley mu tehdy řekl krásnou pravdu o filmovém herectví:,,Mějte na mysli jedno příteli. To, co natáčíte zůstane trvalým dokumentem. Jaký budu na plátně, takového si mě vybaví až uslyší jméno Bradley. Vy si klidně odfrčíte za západem slunce do westernu nebo v příštím filmu vlezete do spacáku s pěknou dívkou, ale já jsem navždycky v prdeli.“ Bradley to předpověděl dobře, film se stal legendou, kasovním trhákem a dodnes i přes to, že ho televize vysílají v odpoledních hodinách nabízí hutnou atmosféru.

V roce 1980 Redford radikálně změnil život. Do kin uvedl svůj režijní debut Obyčejní lidé a založil Sundance Institut, tedy tvůrčí dílnu začínajících a nezávislých filmařů v Utahu hned vedle svého nově zbudovaného moderního lyžařského střediska. A jeho nápad přinesl okamžité ovoce. Film Obyčejní lidé dostal Oskary za nejlepší film, scénář, herce ve vedlejší roli a hlavně naháče za režii pro samotného Redforda. Redford tak začal úplně novou kariéru. Na herecké výzvy doslova rezignoval a vzal role pouze od kamarádů a nebo kvůli tomu, že to byla srdcová záležitost. V 80. letech se tak jako herec výrazněji prosadil ve filmu Vzpomínky na Afriku a Přirozený talent Barryho Levinsona, kde si mohl znovu zahrát baseball, ve kterém byl vždy mimořádně dobrý.
V Sundance začal organizovat festival nezávislých filmů, který se i díky možnosti sportovnímu vyžití stal středobodem nezávislého filmu. Díky tomuto festivalu známe takové osobnosti jako jsou Jim Jarmush, Tom DiCillo, Jason Reitman, Steven Soderbergh, Steven Sheinberg, Wes Anderson a mnohé další. A jelikož se tam pravidelně rádi ukazují Mick Jagger, Woody Harrelson a veličiny podobného charakteru pak večírky plní společenské rubriky a zajišťují potřebnou publicitu. Pro našince je zajímavé to, že balík s nejlepšími filmy ze Sundance chtějí v sekci uvést ty nejlepší filmové festivaly v Evropě jako Cannes, Berlín a Benátky a Rerdford se rozhodl, že jej bude uvádět v Karlových Varech, protože ty jediné splňují kritéria přehlídky dobrých filmů pro lidi a ne jen pro obchodní agenty a smetánku ve fracích.

V průběhu 80. let ještě stihl režírovat film s angažovaným tématem Válka o fazolové pole a počátkem 90. let natočil zajímavý film Teče tudy řeka, kde na sebe výrazně upozornil již zmíněný Brad Pitt. Filmy se sice nestaly komerčními trháky, ale vzbudily zaslouženou pozornost. Redford se v roce 1993 objevil ve filmu Neslušný návrh, který se stal mezinárodním megahitem. Ztvárnil zde šarmantního milionáře, který nabídne milion dolarů za noc s půvabnou Demi Moore. Manžela ztvárnil již také zmiňovaný Woody Harrelson. Přestože snímek kritiku příliš nepřesvědčil, film se zařadil mezi reprízované televizní trvalky, které prověřil čas.

Hned dalším filmem opět zasáhl do Oskarového klání. Film Quiz Show pojednává o manipulacích v televizních soutěžích a byl nominovaný na 4 Oskary včetně kategorie nejlepší film. Snímek má lahůdkové herecké obsazení předními nezávislými herci a ve filmařských kruzích je slušně ceněný. Přesto se stal komerčním fiaskem.

Redfordova láska k přírodě ho zavedla k vysokorozpočtové adaptaci světového bestselleru Zaříkávač koní, kde se poprvé režíroval i v hlavní roli. Melodrama, záběry přírody a velké emoce prýští téměř z každého filmového políčka a film se stal zaslouženým hitem. Především divačky budou mít z konce filmu srdeční záchvat.

Jeho další filmy se potýkaly s nezájmem diváků i kritiky. Legenda o Bagger Vanceovi nepřesvědčila ani přes účast Willa Smithe, Matta Damona a Charlize Theron. Jenže v Hollywoodu stoupala do hvězdných výšin pověst Brada Pitta a i jejich fyziognomické podobnosti využil Tony Scott ve vysokorozpočtovém akčním špionském dobrodružství Spy Game, kde je postavil bok po boku. I když film nebyl megahitem je Spy Game solidním špionážním filmem, který má slušné ambice nezapadnout do prachu zapomnění.

V dalších letech výrazněji upoutal produkcí levičáckých Motocyklových deníků o Che Guevarovi brazilce Waltera Salese. Hodně o něm bylo slyšet také při uvedení jeho posledního režisérského počinu, který inicioval Tom Cruise. Oba pánové ve filmu Hrdinové a zbabělci vystupují a k nim se přidala i Meryl Streep. Film prolíná tři paralelní příběhy mladého senátora přesvědčujícího o další nutné vojenské akci v Afghánistánu, profesora promlouvajícího do duše nadějnému, ale línému studentovi a dva idealisty, kteří naplno prožívají důsledky své snahy změnit svět obklíčení ozbrojenými Afghánci. Redford zde naplno projevuje své názory a pohled sedmdesátiletého vyzrálého tvůrce, který má rozhodně co říct.

Robert Redford dokončuje jako režisér další celovečerní film, připravuje letošní ročník Sundance a v preprodukci má další tři projekty v různých fázích vývoje. Já osobně považuji Roberta Redforda za svůj vzor, pokud se to tak dá nazvat. Proto jsme s kamarádem Danem Adamem založili nezávislý filmový prostor www.realfilm.cz, který je partnerem tohoto serveru, kde se díváme na filmy z ,,redfordovského“ pohledu, tedy z takového, o kterém si myslíme, že může dát i něco ostatním. Třeba tak, že budeme upozorňovat na zajímavé filmy, zajímavé filmaře i filmovou klasiku. Fungujeme zatím jen doslova pár týdnů a děláme to jen ve svém volném čase, ale baví nás to a máme z toho dobrý pocit.

Předchozí »
BLOG - kategorie: Kultura  Film  Dějiny umění   Hodnocení: 10.00

ondra slanina Autor: ondra slanina
Vloženo: 18.01.2010 17:58
Shlédnuto: 2688x

Zobrazit všechny blogy autora

 

Hodnotit a vkládat komentář mohou jen registrovaní uživatelé
Hodnocení a komentáře

 

petrkell

petrkell | 07.01.2011 11:06

Desítku už nemám,ve filmu hrdinové a zbabělci jestli jsem dobře pochopil student byl frustrován s konce svých dvou kolegů - idealistu ze studiích, to jen tak na okraj. Zajímavý film - Elektrický jezdec - Roberd Redford, Jane Fonda - 1979 - režie Sydney Pollack, Drží palce Petr.

 

zako

zako | 23.01.2010 13:27

Jako vždy úroveň skvělá a z těch www stránek mám radost jako malej...:-))

ondra slanina | 23.01.2010 18:09

Tak to mě velmi těší a vyřídím to i kolegovi Danovi, zatím se teprve vyvíjíme, ale první ohlasy nás skutečně vybuzují k výkonům a pokusíme se držet nastavenou laťku co nejvýše. A mám taky velkou radost, že nám chlapi odsud vyšli vstříc. Každopádně moc díky:-)

 

Eliška

Eliška | 22.01.2010 20:40

Výborně vystihnutý. Mnoho lidí má Redforda zafixovaného jako usměvavého hezouna. A mohl by jím i být, ale nenechal se strhnout úspěchem a penězi a pomáhá začínajícím, alternativním umělcům, natáčí sám výborné filmy a je osobitý po všech stránkách, Eliška

     

 

 

Eumeni  
HOME | FOTOGRAFIE | VÝTVARNÉ UMĚNÍ | BLOG | KULTURNÍ PROGRAM | REGISTRACE | UŽIVATELÉ | REDAKCE | PARTNEŘI created by WEB-STUDIO
   
www.europeanarts.cz
Home Fotografie Výtvarné umění Blogy Kulturní program