E-umění
E-umění
E-umění
Login:
Heslo:
  Pamatovat heslo
 
   
REGISTRACE  | NOVINKY | UŽIVATELÉ | REDAKCE | PARTNEŘI
« Další

Umění z Hradčan přes Vídeň v Drážďanech

Umění z Hradčan přes Vídeň v Drážďanech Umění z Hradčan přes Vídeň v Drážďanech

Hovořit o českém umění jako o umění, které ostatnímu světu udávalo tón je poněkud komplikované. Přesto však byla Praha za vlády panovníka Rudolfa II. významným kulturním centrem. Výstava v prestižním drážďanském


Hovořit o českém umění jako o umění, které ostatnímu světu udávalo tón je poněkud komplikované. Přesto však byla Praha za vlády panovníka Rudolfa II. významným kulturním centrem. Výstava v prestižním drážďanském výstavním prostoru Grünes Gewölbe je toho názorným příkladem.
Slavná kunstkomora císaře Rudolfa II., která se nacházela na Pražském Hradě obsahovala v době svého aktivního provozu nesčetné poklady, které oslavovaly zázrak Božího Stvoření. Sbírky byly koncipovány podle základního klíče do tří kategorií - naturalia (tedy přírodniny), artificialia (umělecké předměty) a scientifica (vědecké předměty) a podle známých soupisů byly skutečně velkolepé.
Po nástupu na trůn Rudolfova bratra Matyáše se však pražské sbírky povážlivě ztenčily a v průběhu dalších několika staletí se roztrousily různými způsoby prakticky do celého světa. Předměty z Hradu nalezneme od Ermitáže v Petrohradě až po Metropolitní muzeum v New Yorku. Zásadní části sbírek jsou však zcela pochopitelně ve Vídni a Drážďanech.
Výstava Kaiser Rudolf II. zu Gast in Dresden není velká rozsahem, ale velkolepá výběrem skutečně skvostných artefaktů vyrobených na Hradčanech dvorskými umělci. Zvládnutí instalace artefaktů je navíc velice rafinované a jeho smysl pochopíte až po chvíli, co si zvyknete na zvláštní světelnou atmosféru sálu. Návštěvník má šanci shlédnout monumentálně pojatou bronzovou bustu císaře Rudolfa II. od Adriena de Vriese, která doslova bere dech. Drobné nuance jako vrásky kolem očí, císařův laskavý a přitom majestátní výraz nebo dokonale provedené vlasy svědčí o mistrovství tohoto umělce. Commessi di pietra dure (tedy mozaiky z drahých kamenů, které vytváří specifické malířské výjevy) od Ottavia Miseroniho a jeho pražské dílny
nebo od Giovanni Castrucciho nabízí zajímavé úhly pohledu na práci s exkluzivními materiály.
Rovněž potěší a možná i trochu pobaví dobové rytiny a jiná vyobrazení Prahy z přelomu 16. a 17. stol., viz. vyobrazení císaře kterak stoupá k nebi na voze taženém koňmi v pozadí s Pražským Hradem. Symbolem výstavy je bez mála půlmetrový vyřezávaný pohár z rohu nosorožce se zlatým víkem ve tvaru monstra, které má dva obrovské rohy vyřezané z afrického prasete od špičkového řezáře Nikolause Pfaffa.
V ostatních prostorách Grünes Gewölbe se návštěvník může setkat s dalšími předměty z rudolfínské kunstkomory a jestliže budete mít trochu času přejděte ulici do Zwingeru, kde je řada dalších artefaktů.
Výstava Kaiser Rudolf II. zu Gast in Dresden má být první vlaštovkou spolupráce mezi Kunsthistorisches Museum ve Vídni a Státními uměleckými sbírkami v Drážďanech, o to více potěší, že na začátek si vybrali téma skutečně exkluzivní, světové a navíc české.

 
BLOG - kategorie: Umění  Kultura   Hodnocení: 8.67

ondra slanina Autor: ondra slanina
Vloženo: 01.05.2008 12:24
Shlédnuto: 2749x

Zobrazit všechny blogy autora

 

Hodnotit a vkládat komentář mohou jen registrovaní uživatelé
Hodnocení a komentáře

 

Bez fotografie

rskbeoqul yzwrinoge (neregistrovaný) | 08.08.2008 06:06

ojescl riqdcgpmo ftpzxb cnvuxkj ehlznsjw bndlheas kbtnd

 

Bez fotografie

rskbeoqul yzwrinoge (neregistrovaný) | 08.08.2008 06:06

ojescl riqdcgpmo ftpzxb cnvuxkj ehlznsjw bndlheas kbtnd

 

7
Troxe

Troxe | 04.05.2008 17:45

     

 

 

Eumeni  
HOME | FOTOGRAFIE | VÝTVARNÉ UMĚNÍ | BLOG | KULTURNÍ PROGRAM | REGISTRACE | UŽIVATELÉ | REDAKCE | PARTNEŘI created by WEB-STUDIO
   
www.europeanarts.cz
Home Fotografie Výtvarné umění Blogy Kulturní program