E-umění
E-umění
E-umění
Login:
Heslo:
  Pamatovat heslo
 
   
REGISTRACE  | NOVINKY | UŽIVATELÉ | REDAKCE | PARTNEŘI
« Další

Reportáž z výchovného koncertu

Reportáž z výchovného koncertu


Na křtu CD "Už je to jedno..." v Lucerna Music Baru zpíval se skupinou Abaraxas píseň ZOO dětský sbor! Po koncertě jsem se ptal Slávka Jandy kde k nim přišel.
Vyprávěl mi o svém projektu pro děti školou povinné a pozval mě na akci v pražském klubu ROCK CAFÉ. Pozvání jsem s díky přijal. přišel jsem viděl (a slyšel) jsem a....
...spadla mi čelist a skoro jsem zapoměl fotit!
Slávek Janda a jeho Banda dělají pro děti "VÝCHOVNÉ KONCERTY"! ...ale zcela jiné, než jsem zažil já před cca 35 lety! Tehdy nás nahnali na Žofín a páni filharmonici nám zahráli Slovanské tance.... nic proti klasikům - sám jsem si k nim časem cestu našel - ale nás čtrnáctileté puberťaky tenkrát více zajímali Rolling Stones, Black Sabath, Deep Purple, Nazareth či Slade! A páni muzikanti se tvářili patřičně otráveně (jak se asi měli tvářit ve čtvrtek dopoledne před sálem plným pubertálních výrostků) a nějaký odměřený pán ve fraku nám velice monotóním hlasem vyprávěl, co chtěl autor zbytku světa svým dílem sdělit... Jediný pozitivní zážitek, který jsem si z toho dne odnesl bylo to, že jsem se vyhnul zkoušení z matiky (jen o týden)!
A nyní zpět do ROCK CAFÉ! Slávkovi "výchovné koncerty" jsou z jiného soudku - Slávek s dětmi nehovoří jako AUTORITA, DOSPĚLÁK, UČITEL..., ale jako starší kamarád - prostě tím jejich jazykem! Ví, že je zajímá RAP, HIP-HOP... vysvětlí jim, jak se tady tyto žánry vzaly, odkud pocházejí jejich kořeny.... Hodně prostoru dává samotným dětem - když něco umíš a myslíš si, že by to mohlo zaujmout tvé vrstevníky - TAK SE PŘEDVEĎ!
Viděl jsem fantastického raperta, který mi (ač nejsem žádný čahoun) sahal tak do pasu - PROFÍK! ...a pro své vrstevníky SUPERSTAR!
Viděl (a slyšel) jsem perfektně sehranou partu dětí s bubínky!
Viděl (a slyšel) jsem děvčata, která se nebála předstoupit před své vrstevníky s mikrofonem v ruce a pořádně to rozbalit!
To bezprostřední nadšení, ta nezbytná trocha trémy (někdy maskovaná pubertální klackovitostí), ta radost v jejich očích... to se snad nedá vyfotit!
Ale přesto jsem se o to pokusil! Já (ač starý rocker, kterému do té doby RAP ani HIP-HOP nic neříkaly) jsem společně s těmi "haranty" tleskal a zapoměl jsem, že jsem o cca 35 let starší, než většina z nich!
Vzpomeňte si, jak jste poprvé recitovali básničku na školní besídce... jak jste na lavičce v parku do zblbnutí vyřvávali odrhovačky od Katapultů, či od Olympiků... jak jste sbírali odvahu pochlubit se svou první fotkou (obrázkem, básničkou) ... prostě jak jste POPRVÉ nesli svou kůži na trh a jak jste s napětím čekali na reakce!
Prostě smekám před těma "fakanama" a držím jim palce ať dokáží i v budoucnu dělat něco jen tak pro radost (svou i těch druhých). I když se z nich nestanou hvězdy showbussinesu a tváře z titulních stránek bulvárních plátků a nebudete je denně slýchat z rádia, tak si zasloží poklonu! Vážím si každého, kdo něco umí a dělá to s radostí!
Závěrem chci poděkovat Slávkovi Jandovi, jeho Bandě a dalším bezejmeným (učitelkám, vychovatelkám...) za jejich čas. Určitě ho mohli využít jinak (a pro sebe finančně výhodněji)! ...ale prachy nejsou všechno! Dík!

Fotky zde: http://www.bucky.estranky.cz/fotoalbum/reportaze/reportaz-z-__vychovneho-koncertu__

Předchozí »
BLOG - kategorie: Umění  Kultura  Společnost   Hodnocení: 9.00

Bucky Autor: Bucky
Vloženo: 03.05.2008 19:22
Shlédnuto: 2342x

Zobrazit všechny blogy autora

 

Hodnotit a vkládat komentář mohou jen registrovaní uživatelé
Hodnocení a komentáře
     

 

 

Eumeni  
HOME | FOTOGRAFIE | VÝTVARNÉ UMĚNÍ | BLOG | KULTURNÍ PROGRAM | REGISTRACE | UŽIVATELÉ | REDAKCE | PARTNEŘI created by WEB-STUDIO
   
www.europeanarts.cz
Home Fotografie Výtvarné umění Blogy Kulturní program